Kutyatáp, jutalomfalat
Kutyatáp választék
Minden gazdi azt szeretné, hogy kutyája egészséges és boldog legyen! Ehhez pedig kiegyensúlyozott étrendre van szüksége kedvencünknek is. És hogy ezt hogyan tudja egy felelős gazda a legkönnyebben megoldani? Erre kínálnak megoldást a kutyatápok, amik optimális mértékben látják el tápanyagokkal anégylábúakat, hogy mindig energikusak és jókedélyűek legyenek!
A megfelelő kutyatáp kiválasztásához viszont több szempontra is figyelnünk kell, hiszen ahány ház, annyiféle kutyus!
Mennyi idős és mekkora a kutyánk?
Figyelembe kell vennünk kedvencünk korát és méretét is, hiszen egy kölyök- vagy kistestű kutya más összetételű kutyatápot igényel, mint egy felnőtt és/vagy nagytestű eb. Ilyenkor jöhetnek szóba például kölyök kutyatápok. Érdekes szempont lehet még a méretnél, hogy mekkora a kutyánk állkapcsa, hiszen néhány kistestű kutyának olyan száraztápra lehet szüksége, ami a szokásosnál kisebb méretű szemekből áll.
Milyen fajtájú a kutyánk?
Léteznek olyan kutyaeledelek, amik bizonyos fajtákra jellemző igényeket igyekeznek kiszolgálni, vagy épp a rossz szokásokat hivatottak ellensúlyozni. Ilyenek például azok a szárazeledelek, amik úgy épülnek fel, hogy a falánkabb fajtájú kutyáknak is muszáj legyen megrágniuk.
Milyen tápanyag összetételre van szüksége?
Erről érintőlegesen volt már szó a kutyánk korát és méretét vizslató pontnál, fontos azonban kiemelni, hogy az azonos tulajdonságú ebeket célzó tápok között is hatalmas különbségek vannak, ami például a hozzáadott vitaminok és ásványianyagok milyenségét illeti. Nem elhanyagolható tényező a fehérje: fontos tudni, hogy milyen arányban van jelen a száraztápban, valamint az is, hogy milyen fajtájú, miből nyerték ki, és milyen könnyen emészthető. Emellett nagyon fontos figyelni az allergén összetevőkre is. Természetesen egy vemhes, vagy már szoptató kutyának is egészen más az energiaigénye.
Szükségünk van hipoallergén tápra?
Egyre több olyan kutya van, akik érzékenyek bizonyos összetevőkre, mint például egyes gabonafélékre vagy húsfélékre. Hogy ennek mi a pontos oka, az nem mindig ismert, de ugyanúgy hathat rájuk a stressz, ahogy az emberekre; emellett előfordulnak a tenyésztésükből fakadó problémák is, mint például az örökölhető betegségek. Ilyen esetekben a hipoallergén tápok jó megoldást nyújthatnak.
Mennyire aktív a négylábú barátunk?
Erre már csak azért is fontos figyelni, mert az idő múlásával a kutyák aktivitási szintje is sokat változik, emiatt ami néhány éve még tökéletes kutyatáp volt a számára, az ma már akár hízást is idézhet elő. Az aktivitás persze ideiglenesen is visszaeshet, például egy műtét miatt, de ilyenkor is érdemes figyelni arra, hogy feleslegesen ne adjunk energiadús tápot kutyánknak! Ez persze függ az érintett időszak hosszától is, hiszen egy étrendváltást nem lehet egyik napról a másikra levezényelni. Fontos, hogy kutyánkat fokozatosan szoktassuk hozzá az új táphoz, hogy ne okozzon emésztési problémákat!
De mire kell még feltétlenül figyelni?
Mindig legyen a kutya számára elérhető friss, tiszta víz, amiből kedve szerint ihat! És hogy ez mekkora tálba kerüljön? Ez szintén függ a kutya méretétől és fajtájától. Az ajánlott mérték a 30-70 ml kilogrammonként, naponta. Érdemes naponta többször is cserélni, hiszen kedvencünk szájából több baktérium is belekerülhet, valamint mi, emberek sem szívesen iszunk állott, felmelegedett vizet.
Ha bizonytalanok vagyunk, hogy kutyánk számára melyik lenne a legmegfelelőbb étrend, érdemes konzultálni az állatorvossal, aki segíteni fog kiválasztani a megfelelő kutyatápot. Fontos, hogy kedvencünket ne hizlaljuk fel, hiszen egy túlsúlyos kutya ugyanolyan egészségügyi problémákkal kerülhet szembe, mint egy túlsúlyos ember, példáult szívelégtelenséggel és izületi problémákkal. Ha a kutyánk megfelelő étrenden van, és mégis hízni kezd, szintén érdemes állatorvoshoz fordulni, hiszen ennek más, egészségügyi okai is lehetnek, például pajzsmirigyprobléma. Ha már mégis megtörtént a baj és kedvencünk gömbölydedebb a kelleténél, érdemes diétás, csökkentett energiatartalmú tápot választani, valamint fokozatosan növelni a séták és a játék hosszát.
Ritkán ugyan, de előfordul az is - főként étrend váltásnál -, hogy kutyánk fogyni kezd. Ilyenkor lehetséges az is, hogy kedvencünk nagyon válogatós és nem szívesen próbálja ki az új eledelt. Szó lehet arról is, hogy nem megfelelő a táp fajtája vagy az adagolás. Természetesen más esetekben is előfordulhat a fogyás, például ha hosszas stressznek van kitéve a négylábú, vagy betegség esetén, ilyenkor viszont mindenképp orvosi segítséget kell kérnünk!
Betegségek esetén már szükség lehet olyan eledelekre is, amik az érintett szervet védik, ezek már kimondottan gyógytápként kaphatók erre specializálódott üzletekben. Ha erre van szükség, az állatorvos segíteni fog kiválasztani a legmegfelelőbbet, ami kellően kiegészíti kutyánk kezelését.
Azért nem mehetünk el amellett sem, hogy sima száraz kutyatáp nem túl változatos, ezért érdemes lehet egyéb étrendkiegészítőkkel feldobni az étkezéseket. Ezek közül talán a legismertebb a lazacolaj, ami segíti a kutyánk szőrének váltását, valamint fényes és puha lesz tőle a bunda. Emellett léteznek már más, olyan olajok is, amik egyéb szervek, vagy izületek megfelelő működését segítik elő.
Természetesen nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a legtöbb kutya imádja a hasát, épp ezért a legjobb tréningeszköz a jutalomfalat, amivel könnyedén taníthatjuk kutyánkat! Azonban itt is figyelni kell a mértékre, hiszen a túl sok jutalomfalat ártalmas lehet a kutyának, fájdalmat és hasmenés is okozhat!
És van még valami, amire ritkábban gondolunk, de egyes kutyusok néhány tálat előnyben részesítenek. Vannak akik jobb szeretnek fém tálból enni, más kutyák viszont a kerámiát nyalják szívesebben tisztára. Ha egy ilyen tálcserén vagyunk túl, de kutyánk nem esik szívesen, akkor érdemes erre is gondolni, nem csak arra, hogy nem szereti már az eddigi eledelét.
Ne feledjük: a jó minőségű és megfelelő tápanyagösszetételű kutyatáp hozzájárulhat a kutya hosszú és egészséges életéhez!